Mevzuat

Alo 184 Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi (SABİM)

Alo 184 Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi (SABİM)

Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi (SABİM) “interaktif yönetimi” etkin kılmak hedefiyle 01 Ocak 2004 tarihinde çalışmalarına başlamıştır.

SABİM; sağlık sisteminde, yaşanan sorunların eş zamanlı tespiti ve sorunun çözümünde etkin olacak mekanizmaların ivedilikle harekete geçirilmesi suretiyle bir özdenetim işlevi sağlamaktadır.

Sağlık sisteminin herhangi bir aşamasında yaşanan bir sorunun, 184 SABİM hattının aranması veya şahsen birime başvuru yapılması ile özdenetim mekanizması harekete geçmektedir. SABİM operatörleri tarafından kayıt altına alınan başvuru, SABİM çözümleyicilerince değerlendirilerek, ilgili illere sevk edilmektedir. İllerdeki SABİM çözümleyicileri tarafından da nesnellik ilkesinden ödün verilmeden ele alınan başvuru, en hızlı ve en doğru şekilde çözümlendirilmekte ve ilgililere geri bildirimde bulunulmaktadır. 

4207 Sayılı Kanun İhlal Bildirim Hattı

Dumansız Hava Sahası Denetim Sistemi

Bakanlığımız tarafından 4207 sayılı “Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun” ile belirlenen düzenlemelerin takibine ilişkin denetimlerin daha etkili ve hızlı bir şekilde yapılması, izlenmesi ve raporlanması amacıyla “Dumansız Hava Sahası Denetim Sistemi” geliştirilmiştir. Sistem, GPS teknolojisi ile çalışmaktadır. Tütün ve tütün ürünleri kullanımının yasak olduğu alanlarda gerekli denetimleri yapmak üzere oluşturulmuş denetim ekipleri, 7/24 saat sistem üzerinden gerektiğinde izlenebilmektedir. Ekiplerin hızları, hareket saatleri ve yerleri on-line takip edilebilmektedir. İstenilen zaman dilimine göre Türkiye geneli veya il bazında ihbar sayıları, yapılan denetim sayıları ve ihlal sayıları on-line görülebilmektedir.

4207 sayılı Kanun İhlallerinin Bildirimi

4207 Sayılı Kanun kapsamında kamuya açık olan kapalı alanlarda sigara içilmesinin önlenmesi ve kanun hükümlerinin başarıyla uygulanabilmesi açısından ekiplerimizce yapılan denetimlerin yanı sıra toplum olarak konuya duyarlılığımız büyük önem arz etmektedir.

Vatandaşlarımızın, ilgili Kanunla yasaklanmış alanlarda sigara içilmesi dolayısıyla kanun ihlalleri ile karşılaşmaları halinde,

  • Alo 184 SABİM
  • Alo 155 Polis İmdat
  • 156 Alo Jandarma

hatlarına bildirimde bulunmaları denetimlerin başarılı bir şekilde sonuca ulaşmasını sağlayacaktır.

Sistem Nasıl Çalışıyor?

  1. 1.Sigara ihlalleri ile ilgili ihbar ve şikayet çağrıları, Sağlık Bakanlığı’nın ALO 184 SABİM hattı aracılığıyla karşılanır.
  2. 2.“Tütün ve tütün ürünleriyle ilgili şikayetleriniz için lütfen “2”yi tuşlayınız” anonsu sonrası “2” tuşlandığında gelen ihbar ve şikayet çağrıları komuta merkezine yönlendirilir.
  3. 3.Komuta merkezindeki görevlilerce ihbar değerlendirilir ve adres tespiti yapılır.
  4. 4.İhbarın olduğu adrese en yakın denetim ekibi, komuta merkezince görevlendirilir.
  5. 5.İhbarı alan ekip ivedilikle verilen adrese gider.
  6. 6.İhlalin olup olmadığını teyit eder.
  7. 7.İhlal tespit edilirse bunun görüntülü kaydı tablet bilgisayarlar aracılığıyla alınır. Gerektiğinde sistem aracılığıyla bu görüntüler, raporlanabilir ve merkeze gönderilebilir.